Po rozczarowaniach poprzednimi dwiema kometami, tj kometą C/2019 Y4 ATLAS oraz kometą C/2020 F8 SWAN, niespodziewanie kometa C/2020 F3 NEOWISE, która nie zapowiadała się zbyt spektakularnie, zrobiła piękną niespodziankę miłośnikom obserwacji nocnego nieba. Jej blask jest większy, niż zakładały początkowe prognozy i bez trudu można spróbować obserwować ją nawet w miastach. Dodatkowo jest szansa, by zobaczyć ją na tle obłoków srebrzystych.
Kometa C/2020 F3 NEOWISE została odkryta całkiem niedawno, 27 marca 2020 roku, za pomocą teleskopu NEOWISE, który został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w 2009 roku. Widoczna gołym okiem stała się w na początku lipca 2020 i można ją obserwować również z terytorium Polski. W momencie odkrycia, była ledwie widoczna, a do jej obserwacji konieczny był duży teleskop. Jednak od początku lipca można ją dostrzec gołym okiem. Kometa C/2020 F3 NEOWISE 3 lipca przeszła przez peryhelium mijając Słońce w odległości 0,29 AU i jak widać przetrwała to bliskie spotkanie, a co najlepsze, stała się dużo jaśniejsza.
Na ten moment kometa C/2020 F3 oddala się od Słońca, przez co będzie widoczna coraz dłużej, nawet przez całą noc. Obecnie jest widoczna przed wschodem i po zachodzie Słońca na północnym i północno-wschodnim niebie – na północny wschód od gwiazdozbioru Woźnicy i tuż nad gwiazdą Kapella, dość nisko nad horyzontem. Do obserwacji komety NEOWISE warto więc wybrać miejsce, gdzie widnokręgu nie będą przysłaniały wysokie drzewa czy budynki. Najlepiej wybrać się na tereny położone z dala od miasta i sztucznego światła. W tej sytuacji sprawdzą się idealnie pola, łąki tereny położone na wzniesieniu, czy też duże akweny wodne.
Obecnie jasność komety waha się pomiędzy 1.5, a 2 mag. W ostatnich dniach wokół komety zaczął pojawiać się warkocz gazowy, który widoczny jest na dłuższych ekspozycjach kilkudziesięciu łączonych kadrów. Natomiast warkocz pyłowy, znacznie dłuższy i wyraźniejszy ciągnie się za kometą zaczynając łukowate wyginanie w związku z kształtem orbity komety. Kometę C/2020 F3 NEOWISE będzie można podziwiać co najmniej do połowy, a przy odrobinie szczęścia nawet do końca lipca, chociaż z każdym dniem jej jasność będzie spadać.
Warto również dodać, że od maja do końca sierpnia można na niebie obserwować obłoki srebrzyste, co w połączeniu z kometą NEOWISE może robić wrażenie. Pozostaje mieć nadzieję, że warunki do obserwacji będą cały czas na bardzo dobrym poziomie i obłoki srebrzyste dopiszą.